Masaż Leczniczy

Historia  masażu  wywodzi  się  ze  starożytności.  Już  Hipokrates  (460 - 377  p.n.e.),  „ojciec  nowoczesnej medycyny”,  a  potem  Celsus  oraz  Galen  wskazywali  na  lecznicze  wykorzystanie  masażu  w poszczególnych jednostkach chorobowych. Jedynie w Średniowieczu nastąpił pewien zastój nauk medycznych i masaż przestał być wówczas powszechnie stosowany.

 

Natomiast XVI wieku masaż ponownie został doceniony, a zajął się nim francuski lekarz Ambroży Paré. W wyniku badań nad fizjologią masażu oraz w oparciu o obserwację pozytywnych skutków masażu u chorych – szczególnie po operacjach, w swojej pracy naukowej ogłosił on masaż jako oficjalną metodę leczenia.

Tym samym zagadnieniem zajął się w XVII wieku lekarz Friedrich Hoffman (1600-1672). Opierając się na własnych badaniach i obserwacjach opracował program stosowania masażu w licznych przypadkach chorobowych.

 

W XIX wieku największy wkład w rozwój masażu leczniczego włożył szwedzki lekarz Per Henrik Ling (1776-1839). Został on współautorem „szwedzkiej gimnastyki”, w zakres której wchodził masaż leczniczy. Zasady masażu ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego wykonywania określił holenderski lekarz Johan Mezger (1839-1909). Powołał on do życia prawdziwą szkołę masażu klasycznego i został uznany za autora „masażu naukowego”.

Wraz z rozwojem fizjologii i neurofizjologii powstawały nowe metody masażu leczniczego: segmentarny, limfatyczny, łącznotkankowy i okostnowy.

Masaż pod względem terapeutycznym działa skutecznie przeciwbólowo i przeciwzapalnie na organizm, dlatego jest skutecznym i naturalnym remedium, zarówno wobec ostrego bólu, jak i przewlekłego stanu zapalnego w obrębie danego narządu ruchu. Ponadto regeneruje on i wzmacnia mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, polepsza odżywianie tkanek, zmniejsza tkankę tłuszczową, przez co można oddziaływać modelująco na sylwetkę ciała.

Często masaż leczniczy stosuje się dla złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni (zalecany szczególnie sportowcom dla rozluźnienia mięśni przed zawodami, a po zawodach - dla złagodzenia bólu po wysiłku fizycznym i utrzymania sprawności fizycznej), migrenowego i napięciowego bólu głowy, stawów oraz bólu lędźwiowo-krzyżowego, a ponadto dla ogólnego odprężenia oraz przezwyciężenia stresu. Masaż również skutecznie usuwa skurcze nóg. Natomiast masowanie odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz pleców i ramion pomaga kobietom w zmniejszeniu bólu porodowego. Masaż leczniczy służy doskonale do rozluźniania mięśni i łagodzenia napięcia psychicznego, dlatego przynosi ulgę oraz odprężenie. Natomiast zwiększenie przepływu krwi i limfy za pomocą masażu powoduje nie tylko lepsze odżywianie tkanek, ale i również szybsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii w obrębie masowanego miejsca, co znacznie przyspiesza proces leczenia.

Masaż stosuje się też z bardzo dobrym skutkiem u niemowląt. Podobnie jak dzieci czy osoby dorosłe, tak też i niemowlęta mogą być poddawane z dobrym skutkiem masażowi leczniczemu. Badania wykazały jednoznacznie, iż te niemowlęta, u których zastosowano masaż, miały lepszą tendencję do przybierania na wadze, przyjmowały więcej pokarmu i miały lepszą funkcjonalność przewodu pokarmowego (np. perystaltykę jelit). Natomiast wcześniaki wykazywały większą wrażliwość na bodźce dotykowe oraz wizualne i uzyskiwały znaczną poprawę swojego wzrostu, co w rezultacie przekładało się na wcześniejsze wypisanie ich ze szpitala.

Kontakt
  • ul. Marii Konopnickiej 25 c, 43-450 Ustroń, Poland
  • +48 790-860-770
  • biuro@medycyna-tradycyjna.eu
  • Pon - Czw 9:00 - 17:00
    Pt 9:00 - 12:00
CENTRUM MEDYCZNE - HEALTHY LIFE