Fizjoterapia

„Lekarz ordynuje, natura kuruje”

Hipokrates (460-377 p.n.e.), nazywany „ojcem nowoczesnej medycyny”

Fizjoterapia (gr. physis - natura oraz therapeia – leczenie), odnosi się do metod i czynników leczniczych pochodzenia naturalnego. W fizjoterapii wykorzystuje się zjawisko reaktywności organizmu na bodźce.

Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii:
· hydroterapię,
· klimatoterapię,
· kinezyterapię (leczenie ruchem),
· terapię manualną,
· masaż leczniczy,
· ergoterapię (forma terapii wykorzystująca różne rodzaje pracy i rekreacji jako środki terapeutyczne),
· fizykoterapię.

 

Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości oraz przywracanie sprawności fizycznej.

W Europie grecki lekarz Hipokrates (V/IV w. p.n.e.) zalecał gimnastykę obok codziennej higieny oraz prawidłowej diety. Następnie rzymski lekarz greckiego pochodzenia Asklepiades z Bitynii (ok. 129-56 p.n.e.) stosował w terapii masaże oraz kąpiele. Z kolei w starożytnym Rzymie Galen pisał o dobroczynnym wpływie gimnastyki na rozwój całego ciała. Opisał on również i usystematyzował wiedzę na temat wad postawy ciała (skoliozę, lordozę i kifozę). Natomiast w czasach nowożytnych w XIX wieku nastąpił szybki rozwój tzw. gimnastyki leczniczej, od niej wywodzi się pojęcie fizjoterapia. Począwszy od lat czterdziestych XX wieku obserwuje się ciągły rozwój metod fizjoterapeutycznych i powstaje coraz więcej badań naukowych w tym obszarze, czyniąc fizjoterapię samodzielną dziedziną nauki.

W naszej praktyce fizjoterapeutycznej stosujemy niektóre elementy składowe fizjoterapii, tj. światłoterapię, wodolecznictwo (hydroterapię), gimnastykę leczniczą w tym gimnastykę korekcyjną w wadach postawy ciała, masaż leczniczy oraz okłady z glinki zielonej, borowinowe lub węgla leczniczego w połączeniu z wyciągami ziołowymi.

Kontakt
  • ul. Marii Konopnickiej 25 c, 43-450 Ustroń, Poland
  • +48 790-860-770
  • biuro@medycyna-tradycyjna.eu
  • Pon - Czw 9:00 - 17:00
    Pt 9:00 - 12:00
CENTRUM MEDYCZNE - HEALTHY LIFE